صادرات خدمات فنی مهندسی کم هزینه ترین و پردرآمدترین بخش تجارت به شمار می رود.

مهندس مهدی عرب عامری، مدیر عامل شرکت شالوده فولاد آسیا ، در گفتگو با  سیمای گلستان با اعلام این مطلب گفت : در حال حاضر بیش از 300 هزار نفر عضو سازمان نظام مهندسی در سطح کشور هستند که 30-20 هزار نفر آن ها در شرایط موجود می توانند فعالیت کنند و اگر بخواهیم از این توان بالقوه استفاده کنیم بایست به بازارهای خارجی ورود نماییم تا این بخش فعال شود.

مهندس عرب عامری با اشاره به مشکلات بخش تولید افزود : بخش تولید امروز درگیر مشکلاتی همچون تامین مواد اولیه ، فقدان وجود نیروی انسانی متخصص ، قوانین دست و پاگیر، عدم تعهد مالی از سوی سازمان ها ،عدم تامین مالی مناسب از طریق کمک دولت ، بالا بودن سودهای بانکی و فشار بخش های مالیاتی و تامین اجتماعی هستند.

وی یکی از راه های مهم توسعه را صادرات دانست و اظهار داشت ؛ با توجه به پتانسیل قابل توجه در کشورهای حوزه CIS ،استان گلستان می تواند به یکی از مراکز مهم هدف تجاری این کشورها تبدیل شود چرا که این استان توانایی تامین بسیاری از کالاهای مورد نیاز آن ها را دارد.

مدیر عامل کارخانه شالوده فولاد آسیا یکی از چالش های صادرات را عدم شناخت درست بازارهای خارجی خواند و گفت در بسیاری از کشورها ،شرکت های تخصصی و یا وابسته به دولت این کار را انجام می دهند . موضوعی که در کشور ما وجود ندارد و یا فعالیت آن ها کمرنگ است.

ایشان خلا مهم دیگر امر صادرات را نبود مشوق های صادراتی مناسب اعلام کرد و افزود :

این مسئله باید مورد توجه جدی دولت قرار گیرد چرا که بسیاری از کشورها از همین طریق توانستند جهش بسیار خوبی در صادرات ایجاد کنند . وی مشکلات نقل و انتقالا پول با کشورهای هدف  صادراتی را مشکل دیگر صادرات برشمرد و گفت : بسیاری از واحد های تولیدی به همین دلیل نتوانسته اند در بازارهای خارجی راه پیدا کنند و دچار بحران مالی شده اند لذا دولت باید از طریق دیپلماسی سیاسی موضوع تبادل پول را حل کند و یا زمینه تهاتر با این کشورها را فراهم کند.

 
نظر شماشرکت مهندسی شالوده فولاد نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.

لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین خودداری نمائید.

نظرات ارسالی شما پس از مطالعه دقیق، به قسمتهای مختلف تحریریه ارجاع داده خواهد شد.