جرثقیل سقفی
جرثقیل سقفی (overhead crane) برای جابجایی بار در سالن های صنعتی کاربرد دارد. این جرثقیل معمولا دارای دو ریل موازی است که در طول سالن به صورت افقی نصب شده و جرثقیل در شش جهت بر روی آن حرکت می کند.
هر جرثقیل سقفی باید متناسب با نوع عملیات جابجایی و کاربرد آن طراحی شود. از جرثقیل سقفی می توان در جابجایی بار از کامیون، جابجایی کانتینرها در طول سالن کارگاه، جابجایی قطعات در خط تولید، جابجایی مواد خطرناک یا خطرآفرین مانند آهن داغ و … استفاده کرد.

قدیمی ترین جرثقیل در طول تاریخ در مصر باستان جهت جابجایی تخته سنگهای عظیم جثه در اهرام ثلاثه استفاده شد. می توان گفت جرثقیل استفاده شده در شهر مسجد سلیمان به منظور حفاری چاه نفت اولین جرثقیل استفاده شده در ایران محسوب می شود که هم اکنون در موزه نفت شهر مسجد سلیمان در معرض دید بازدید کنندگان قرار دارد.
جرثقیل های سقفی را از لحاظ کارکرد می توان به 5 دسته تقسیم کرد:
• جرثقیل تک پل
• جرثقیل دو پل یا جفت پل
• جرثقیل سقفی آویز
• جرثقیل سقفی دروازه ای
• جرثقیل سقفی ستونی یا بازویی

وجود درجات زیاد آزادی در جرثقیل ها موجب می شود که بتوان به تمام نقاط یک سوله صنعتی به راحتی دسترسی داشت. این جرثقیل ها برای جابجایی اجسام سنگین و حجیم بسیار مناسب هستند. کار کردن با این جرثقیل ها نیاز به مهارت چندانی ندارد و در واقع بسیار ساده است.
به دلیل استفاده از آخرین فناوری ها در ساخت این جرثقیل ها، تعمیر و نگهداری آن ها نیاز به صرف هزینه چندانی ندارد. با استفاده از جرثقیل های سقفی نیاز به حضور اپراتور در محل کارگاه کاهش پیدا می کند که همین امر باعث کاهش خطر آسیب و خستگی می شود. این جرثقیل ها با توجه به کارایی و محل نصب، بدون وجود مانع کالاها را در هر ارتفاع و مسیری به راحتی جابجا می کنند.