سوله
سوله ها (industrial shed)، سازه های فلزی شیبداری هستند که بر اساس محاسبات فنی و با نرم افزارهای مهندسی ویژه طراحی و ساخته می شوند. از سوله ها می توان در ساخت کارخانه ها، آشیانه ها، سالن های ورزشی، انبار ها، مرغداری ها، فروشگاه های بزرگ و … استفاده کرد.

سوله ها مقرون به صرفه ترین روش ساخت فضاهای بزرگ محسوب می شوند. آنچه که در طراحی سوله مورد اهمیت است ابعاد دهانه، ارتفاع، طول و تحمل بار برف و باد و زلزله منطقه ودر صورت لزوم میزان تحمل بار جهت ساخت جرثقیل سقفی می باشد.
بنابراین در یک جمع بندی کلی می توان گفت که طراحی و ساخت ساختمان فولادی به عوامل زیر بستگی دارد:
• موقعیت مکانی برپایی سوله
• حداکثر میزان بارش برف و وزش باد در منطقه مورد نظر
• طول و دهانه سالن بسته به کاربرد سوله
• ارتفاع ستون ها
• در صورت لزوم برپایی جرثقیل
• کیفیت جوشکاری
• استفاده از پیچ و مهره استاندارد

انواع سوله
سوله ها در انواع مختلف بسته به نوع پروژه و سلیقه کارفرما تولید می شوند. از انواع سوله می توان به سوله تیر ورقی، خرپایی و UBM(یو بی ام) اشاره کرد که در ادامه به تشریح هر یک از این روش ها می پردازیم:
سوله تیرورقی
قدیمی ترین و پراستفاده ترین سوله ها، سوله تیر ورقی است. سوله تیرورقی با استفاده از ورق سیاه و قطعات فولادی ساخته می شود. سقف این سوله ها به صورت هشتی و از طریق جوش ساخته می شود.
معمولا این سوله ها تا دهانه های 45 متر اقتصادی بوده و بهتر است برای دهانه های بزرگتر، از سازه های جایگزین مانند سازه خرپایی استفاده کرد.
تجربه در محاسبات فنی نشان می دهد که در دهانه های زیر 18 متر به دلیل استفاده از قطعات کمتر، احداث سوله به روش تیر ورقی هزینه کمتری دارد. بنابراین توصیه می شود در دهانه های به این اندازه از سوله تیرورقی استفاده کنید.

سوله خرپایی
سوله خرپایی نسبت به سازه های تیر ورقی دارای طراحی پیچیده تر و وزن کمتری می باشد. مصالح مصرفی این سوله با سوله تیر ورقی یکسان می باشد اما در محاسبات فنی دقیق با هم متفاوت هستند.
استفاده از تخصص مهندسی به روز موجب شده که در این نوع سوله از میزان ورق کمتری استفاده شود که این کاهش قطعات به هیچ وجه ایمنی این سوله را خدشه دار نمی کند. از مزیت های این سوله این است که می توان دهانه را در ابعاد و اندازه دلخواه طراحی کرد. سوله خرپایی به نسبت سوله تیرورقی سبک تر است، لذا هزینه های تمام شده آن کمتر از سوله تیرورقی می باشد.
شرکت شالوده فولاد آسیا تولید کننده سوله خرپایی و تیرورقی در استان گلستان آمادگی خود را جهت ساخت انواع سوله صنعتی اعلام می دارد.

سوله UBM (یو بی ام)
در ساخت این سوله از ورق های گالوانیزه فرم داده شده و نورد شده استفاده می شود. از این نوع سوله در دهانه های کمتر از 30 متر استفاده می شود. برای عایق کاری در این نوع سوله از روش پاششی استفاده می شود که همین موضوع موجب کاهش مقاومت این نوع سوله در برابر رطوبت باد و باران و برف می شود و بالطبع این امر موجب افزایش هزینه های جانبی می گردد.
عایق این سوله ها آلودگی را جذب کرده و قابل ضد عفونی نمی باشد در نتیجه به هیچ عنوان نباید در ساخت بیمارستان ها، صنایع غذایی، مرغداری و … از آن استفاده کرد.
یکی از مزایای این نوع سوله هزینه پایین ساخت آن است. با توجه به معایب آن توصیه می کنیم که از روش های دیگر ساخت نظیر سوله تیر ورقی یا خرپایی سوله استفاده کنید.

در پوشش سقف سوله می توان از ساندویچ پنل، ورق گالوانیزه، ورق آلومینیوم، پشم شیشه، پشم سنگ، فوم و کارتن پلاس استفاده کرد. پوشش در دیواره ها نیز می تواند از ورق گالوانیزه، ورق آلومینیوم، ساندویچ پنل سقفی و دیواری و آجر و سیمان استفاده کرد.
کف سازی سوله از بخش های مهم ساخت سوله است زیرا علاوه بر اینکه باید با محیط کار تناسب داشته باشد و به تجهیزات آسیب وارد نکند، باید در مقابل فشار زیاد مقاومت و اصطکاک کافی را داشته باشد.
شرکت شالوده فولاد آسیا جزو متخصصین سوله سازی در استان گلستان محسوب می گردد که تاکنون پروژه های بزرگ فراوانی را با موفقیت در این حیطه به پایان رسانده است.
از نمونه های ساخته شده سوله، جرثقیل و پل توسط این شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:
سوله صنعتی در ترکمنستان، سوله صنعتی طرح گاتیک در آق قلا، کارخانه تولید پروفیل در و پنجره UPVC در آق قلا، سوله کارگاهی (دکتر مزیدی) در علی آباد، سوله ورزشی ترکیبی دانشگاه جامع در مریم آباد گرگان، سوله کارخانه کمپوست در بابل، سوله کارخانه بذر در اتوبان بین المللی گرگان -کردکوی، تولید فرآورده های پروتئینی- ساختمان اداری در شهرک صنعتی آق قلا، ساختمان اداری تولیدات د ارویی در شهرک صنعتی آق قلا، سوله ورزشی در روستاهای مهدی آباد- بدراق نوری- آزاد تپه، انبار غلات در اینچه برون، کشتارگاه در جاده بین المللی آق قلا-اینچه برون، سردخانه در جاده بین المللی آق قلا-اینچه برون، کارخانه تولید کیسه های پلاستیکی در شهرک صنعتی پنج پیکر، سوله صنعتی کارخانه بافندگی و ریسندگی ماهوت شمال در شهرک صنعتی علی آباد، پل عابر پیاده 65 متری بدون پایه میانی در سد لاستیکی گنبدو …
لازم به ذکر است کلیه قطعات ساخته شده در شرکت شالوده فولاد آسیا با بکارگیری تجربه چند ساله و نظارتی ثابت ساخته می شوند و همچنین جوش اتوماتیک زیرپودری است و از متریال کاملا استاندارد تهیه می شود. سیستم نظارت کارفرمای محترم هر زمان و در هر مرحله از ساخت می توانند سازه را رویت کرده و از کیفیت ساخت قطعات و ساخت آن اطمینان حاصل نمایند.
اگر متقاضی ساخت سوله هستید و یا قصد انجام آن را دارید می توانید با مهندسین مشاور ما مشورت کرده و بهترین تصمیم را در ساخت سازه فولادی خود بگیرید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با شماره 09120678559 یا 01734534140 تماس حاصل فرمایید