پل
پل سازه ای برای اتصال دو نقطه به یکدیگر است که عبور از موانعی مانند آب، دره یا جاده را بدون بستن مسیر زیرین ممکن می سازد. استفاده از پل زمان دسترسی به مکان مورد نظر که عموما صعب العبور است را کاهش داده و در مقابل ایمنی راه را افزایش می دهد.

برای ساخت پل طراحی های مختلفی وجود دارد که به طور کلی تفاوت آن ها در انتخاب نوع پل به شرایط زمین محل اجرا، مواد مورد استفاده در ساخت پل و سرمایه در دسترس بستگی دارد که در ادامه به صورت مفصل تر به جزئیات آن می پردازیم.

پل ها بر اساس کاربرد به موارد زیر تقسیم می شوند:
• بزرگراه
• دره گذر یا چند قوسی (جاده یا ریل بر روی دره یا رود)
• عابر پیاده
• راه آهن
• خط لوله انتقال
• آباره (انتقال آب)
• جاده روی راه آهن
عمر مفید پل ها به مواد مصرفی در ساخت پل و مکان ساخت آن بستگی دارد اما معمولا بین 30 سال تا 80 سال متغیر است. با نگهداری و بهسازی پل ها می توان عمر آن ها را تا صدها سال افزایش داد.

پل ها را بر اساس شکل ساخت می توان به چند دسته تقسیم کرد که از این میان می توان به پل شاهتیری، پل قوسی، پل فلزی، پل بتنی مسطح، پل طره ای، پل کابلی، پل خرپایی، پل معلق، پل شناور، پل تشریفاتی، پل سواره رو، پل پیاده، پل هوایی و … اشاره کرد که در انتخاب آن مواردی از قبیل محل احداث، نوع کاربری پل، نوع خاک محل و فونداسیون پل، نوع مصالح مصرفی در سازه پل، عوامل اقتصادی، زیبایی و معماری پل و … موثر هستند.
در طول تاریخ سنگ، چوب، بتن و فولاد چهار ماده مرسوم در ساخت پل بوده اند. چوب و سنگ از اولین مواد به کار رفته توسط بشر در ساخت پل به شمار می آیند، با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی مواد مصنوعی ساخته شده توسط انسان در ساخت پل راه پیدا کرد و استفاده از بتن و فولاد در ساخت پل عمومیت یافت.
طراحی در ساخت پل علمی تخصصی است و باید براساس اصول مهندسی و توسط متخصصان این حوزه انجام پذیرد.
شرکت شالوده فولاد آسیا با تکیه بر دانش مهندسی در زمینه طراحی و ساخت پل یکی از پیشگامان صنعت استان گلستان محسوب می شود. مهندسین مجرب ما در شرکت شالوده فولاد آسیا آمادگی طراحی و ساخت انواع پل ها به روش های نوین مهندسی در کوتاه ترین زمان می باشند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با شماره 09120678559 یا 01734534140 تماس حاصل فرمایید.