خانه پیش ساخته چوبی
یکی از عواملی که زیبایی بصری خاصی به طبیعت ناب و خصوصا منابع طبیعی شمال کشور داده است بی شک خانه های پیش ساخته چوبی است.
زیبایی و تنوع در طرح و سبک این ساختمان ها موجب شده که طرفداران زیادی در بخش ساختمان های پیش ساخته پیدا کنند. علاوه بر زیبایی، وزن کم این ساختمان ها نیز موجب می شود که در مقابل زلزله از مقاومت خوبی برخوردار باشند.
با توجه به این که کشور ما ایران روی کمربند زلزله واقع شده، باید توجه و عنایت خاصی در این بخش داشت. برای مثال زلزله تنها در کرمانشاه 574 کشته به جای گذاشت اما این رقم در زلزله 1995 ژاپن از میان 8000 سازه چوبی که مردم در آن ساکن بودند نه تنها هیچ کسی کشته نشد بلکه خسارت چندانی هم بر جای نگذاشت. بنابراین در ساخت و ساز می توان به این بخش توجه ویژه ای داشت.
هزینه ساخت ساختمان های پیش ساخته چوبی
برخلاف تصور عموم که ساختمان چوبی را یک طرح لوکس می دانند، هزینه ساخت ساختمان پیش ساخته چوبی در مقایسه با سازه های فلزی و بتنی بسیار پایین تر است. چوب در مقایسه با فلز راحت تر برش خورده و حمل و نقل آن نیز آسان تر است. معمولا ساختمان هایی که تماما با چوب ساخته می شوند در محل پروژه اجرا و نصب می شوند.
نوع چوب به کار رفته در بخش های مختلف
معمولا در نمای این ساختمان ها چه داخل و چه خارج از چوب های اشباع شده استفاده می شود. ستون ها عموما از الوار ساخته می شوند. البته می توان از ستون های فلزی نیز در این ساختمان ها بهره برد. برای تزئینات داخلی هم می توان از MDF و نئوپان و لمبه روسی بهره برد.
در رنگ بندی ساختمان نیز می توان از انواع چوب ها با رنگ های مختلف استفاده کرد. به عنوان مثال اگر رنگ تیره را برای داخل منزل خود می پسندید می توان از چوب گردو یا بلوط استفاده کرد.

از مزایای استفاده از چوب در ساختمان پیش ساخته می توان به موارد زیر اشاره کرد:
کاهش آلودگی محیط زیست
از آنجایی که چوب خود عضوی از طبیعت است بنابراین استفاده از آن آلودگی ای برای محیط زیست ایجاد نمی کند. اما در ساختمان های بتنی و فولادی شاهد آلودگی های زیست محیطی هستیم.
ظاهری زیبا و سازگار با محیط زیست
به دلیل اینکه چوب خود عضوی از محیط زیست است، نمای ظاهری زیبایی در ترکیب با محیط زیست می سازد. چوب به راحتی با اکثر اقلیم ها سازگار می شود و فضای آرامش بخشی را برای ساکنان به وجود می آورد.
دوام بالا
با استفاده از پوشش های مختلف می توان عمر مفید چوب را افزایش داد. با مراقبت از متریال چوبی می توان عمر مفید این خانه ها را تا بیش از 50 سال تخمین زد.
عایق مناسب
ماهیت چوب به گونه ای است که عایقی در برابر گرما و سرما و رطوبت است. در ساختمان های بتنی و فولادی به دلیل این که متریال این ساختمان ها در برابر گرما و سرما عایق نمی باشند باید تمهیدات ویژه ای اندیشید که خود هزینه های ساختمان را بالا می برد.
مقاومت در برابر زلزله
به دلیل ماهیت چوب و روش های اتصال در آن قدرت تحمل نیروی زلزله تا 7.2 ریشتر را دارا می باشد. اگرچه سبکی وزن چوب می تواند موجب خرابی ناشی از زلزله شود اما به دلیل سبکی متریال، خطر جانی بر ساکنان خود ندارد.
ساختمان های چوبی برای شرایط آب و هوایی ایران بسیار مناسب هستند. این ساختمان ها با توجه به ظاهر لوکسی که دارند برای ساخت زیربنای گردشگری بسیار مناسب هستند.
مجموعه شرکت های شالوده با برند تولوس اقدام به تولید ساختمان های چوبی با اسکلت فلزی کرده است. این شرکت با بهره مندی از تخصص مهندسان و معماران مجرب، انواع ساختمان های چوبی با طرح های متنوع و جذاب را با توجه به سلیقه مشتری در دستور کار خود قرار داده است و با بهترین متریال به دست مشتری می رساند.
با تولوس هیجان زندگی در یک ساختمان رویایی را تجربه کنید!
جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با شماره 09120678559 یا 01734534140 تماس حاصل فرمایید.